„Uniwersytet w Podróży” to projekt, który powstał jako całkowicie oddolna, studencka inicjatywa. Pomysł pojawił się jesienią zeszłego roku, jako pewnego rodzaju odpowiedź na „Noc Naukowców”. W czasie tej „Nocy” brały udział dzieci ze szkół w Poznaniu i okolicy, ale co z uczniami z mniejszych ośrodków? Oni nie mają takiej szansy jak dzieci z okolic wielkomiejskich, nie przyjadą na Uniwersytet, a to za sprawą odległości i kosztów przejazdu. Wniosek nasunął się sam – skoro oni do nas nie przyjadą, to my pojedziemy do nich!
Chcieliśmy przy okazji „odczarować” Wschód i kraje Wschodu, pokazać ich piękno i rozbudzić zainteresowanie tym dość pomijanym w szkołach obszarem kulturowym.
Projekt pilotażowy w roku 2016 był organizowany przez studentów II rok wschodoznawstwa przy wsparciu kadry Instytutu Wschodniego.
Jako naszą pierwszą szkołę wybraliśmy Zespół Szkół w Marchwaczu, mały ośrodek leżący we wsi niedaleko Kalisza, Najstarszego Miasta w Polsce. Chcieliśmy dotrzeć ze swoim projektem do dzieci, które na co dzień nie mają szansy zetknąć się ze studentami i Uniwersytetem z prawdziwego zdarzenia.
Pilotażowe zajęcia rozpoczęły się marcu w ramach panelu „Sąsiad bliski – sąsiad daleki”. W ramach lekcji dzieciom z klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum przybliżyliśmy sąsiadów Polski zza wschodniej granicy.
Kolejne, kwietniowe spotkanie poświęcone było panelowi „Folklor, kultura”. Dzieciom z klas najmłodszych przedstawiliśmy folklor ukraiński, a starszych, z podstawówki i gimnazjum, zabraliśmy w fascynującą podróż po najbardziej zachodnim kulturowo mieście Rosji – po Petersburgu.
Ostatnie, majowe spotkanie nazwano „Miejsca, których nie znacie”. Klasy najmłodsze zaznajomiliśmy z pięknem i dziką przyrodą Estonii, a starsze klasy podstawówki oraz gimnazjum zaprosiliśmy na spacer po Kijowie, nie omijając przy tym tak aktualnej problematyki Majdanu.
Program pilotażowy został przyjęty przez szkołę bardzo ciepło, spotkaliśmy się z szerokim odzewem wśród uczniów, a wsparcie kadry i kierownictwa Instytutu Wschodniego pozwoliło nam przedłużyć program na kolejny rok, teraz już od września. Mamy nadzieję, że uda się go rozszerzyć na kolejne szkoły, a kolejni uczniowie poznają piękno Wschodu!

autor Katarzyna Suchecka (II rok lic.)