Wystawa: Niepodległość 1918: nie tylko Polska…

22 styczeń 2019

Wystawa: Niepodległość 1918: nie tylko Polska… Stulecie niepodległości państw Europy Wschodniej

W Bibliotece Wydziału Historycznego UAM czynna jest wystawa posterów i książek przygotowana przez Instytut Wschodni UAM.

W 2018 roku przypadła setna rocznica proklamacji niepodległości Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji – państw, które pojawiły się na mapie politycznej świata wskutek rozpadu Imperium Rosyjskiego, choć nie wszystkie zdołały na trwałe wówczas swą niepodległość obronić. Na posterach przedstawione są kluczowe wydarzenia z procesów tworzenia niepodległych państw, najważniejsze dokumenty, postacie „ojców niepodległości” i symbolika państw powstających w 1918 roku. Ukazano też współczesny oddźwięk wydarzeń z 1918 roku – sposób obchodzenia setnej rocznicy niepodległości w dzisiejszych państwach, który jest bardzo zróżnicowany: od powszechnego radosnego obywatelskiego święta w państwach bałtyckich, do tolerowanych przez władze (w 2018 po raz pierwszy), ale organizowanych tylko przez środowiska niezależne, obchodów stulecia Białoruskiej Republiki Ludowej. Na wystawie zaprezentowana jest też polska i zagraniczna literatura naukowa dotycząca dróg do niepodległości państw Europy Wschodniej w 1918 roku – ze zbiorów Biblioteki Wydziału Historycznego UAM i nie tylko. Wystawa będzie dostępna do 28 lutego 2019 r. Zapraszamy do zwiedzania!

wystawa 1

wystawa 2