Wyjazd studentów IW do Kaliningradu - RELACJA

18 listopad 2017

W dniach 9-16 listopada grupa studentów Instytutu Wschodniego UAM uczestniczyła w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży w Kaliningradzie. Wyjazd ten odbył się w ramach współpracy Instytutu Wschodniego UAM z Fundacją im. Macieja Frankiewicza, która zorganizowała wymianę w Poznaniu  dzięki dotacji z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

W ramach wymiany nasz Instytut, na przełomie października i listopada,gościł grupę studentów z Bałtyckiej Akademii Państwowej oraz słuchaczy z Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie. Podczas tego pobytu młodzi Rosjanie zwiedzili miasto, uczestniczyli w warsztatach z zakresu komunikacji i stereotypów, warsztatach teatralnych oraz zajęciach jogi śmiechu. Dodatkowo poznawali atrakcje turystyczne i sportowe Poznania. Realizowany w Polsce plan zakończyło przygotowanie programu teatralno-tanecznego zaprezentowanego koordynatorom projektu. Co więcej, wizyta zagranicznych gości pozwoliła na poszerzenie kompetencji językowych naszych studentów, którzy aktywnie i czynnie pomagali w ich przyjęciu.

Kolejny tydzień przyniósł wyjazd naszych studentów do Kaliningradu. Po podróży na trasie Poznań-Gdańsk, Gdańsk-Kaliningrad, 9 listopada w godzinach późnowieczornych dotarli oni do hotelu. Kolejny ranek rozpoczęli od pieszej wędrówki po mieście, aby co pozwoliło wstępnie się z nim zapoznać. Tego dnia obył się również objazd autokarowy Kaliningradu, co pozwoliło na zwiedzenie ważnych punktów m.in. jedynego w Rosji pomniku Bohaterów I wojny światowej.

Podczas kolejnych dni studenci Instytutu Wschodniego zwiedzali inne obiekty – jednym z nich było Muzeum Światowych Oceanów, wśród eksponatu którego znajduje się okręt wojenny oraz łódź podwodna udostępniona do zwiedzania. Młodzi wschodoznawcy udali się także w pobliże Mierzei Wiślanej rosyjskiego wybrzeże Morza Bałtyckiego.  Natomiast 13 listopada mieli oni okazję poznać warunki studiowania w Bałtyckiej Akademii Państwowej, która zajmuje się przygotowywaniem kadr na potrzeby przemysłu morskiego. Tego dnia rozpoczęli również cykl zajęć ze słuchaczami kursu języka polskiego w Polskim Centrum Kultury w Kaliningradzie, prowadzonym przez Pana Tomasza Omańskiego. Każdego wieczoru zaplanowane były spotkania polsko-rosyjskie oraz rozmowy dotyczące wzajemnych stereotypów i poczucia humoru.

Realizacja projektu pozwoliła na zacieśnieniewzajemnych więzi, znajomości oraz pogłębić zainteresowania kulturą. Ponadto, wyjazd stanowił wyjątkową okazję do pogłębienia umiejętności językowych naszych studentów. Koordynatorem projektu z ramienia Instytutu Wschodniego oraz osobą odpowiedzialną za współpracę z Fundacją im. Macieja Frankiewicza była mgr Magda Pabin-Majchrzak.

Z rosyjskojęzyczną relacją z pobytu naszych studentów w Kaliningradzie można się zapoznać TUTAJ.